wz
 

 

 
 
 
 

Zvony a jejich znělka v Ranní Sedmičce


Zvony a jejich znělka v Ranní Sedmičce

Dříve, než budu vyprávét, jak to bylo se znělkou pro Ranní Sedmičku, přečtěte si zajímavý příběh...

Z jednoho vyprávění o zvonech

Viktorčiny zvony

Jednou přišel někdo od Hrnčířů pro Viktorku, aby jim pomohla pročistit oves. „Přijdu,“ řekla. „A zazpívám vám písničku o té Josefově svatbě.“ Viktorka přišla a zpívala, ale z jejího zpěvu bylo cítit, že jí něco leží na srdci. Měla totiž hlas třaslavější než jindy. Jako když se člověk něčeho bojí. „Ale Viktorko, tebe něco trápí. Vždyť jsi úplně jiná, než jsi bývala,“ řekl jí Joža. „Snad nejsi nemocná?“ „Ne, Jožku, nejsem. Jenom mi hlavou běží takové divné myšlenky.“ „A o čem přemýšlíš?“ Ona na to: „Víš, jsou dvě věci, nad kterými teď přemýšlím. Nevím, jestli jsem vše dělala tak, jak bylo správné. A také se bojím, že mě nebude mít kdo pohřbít, až zemřu.“ Jožu její slova tak zarazila, že chvíli nevěděl, co říci. Chtěl Viktorku něčím potěšit, ale nevěděl jak. Nakonec začal: „Ale vždyť jistě jen tak neumřeš. Kdyby se to náhodou stalo, budeš chybět v každém domě více, než člověk z nejbližší rodiny. Pohřeb budeš mít jako nejvzácnější osoba ve vsi.“ Viktorka nevěděla, jestli Jožo mluví vážně, ale on řekl to, co si zrovna myslel. Přece se však Jožova předpověď nesplnila. Viktorka zemřela dříve, než se kdo nadál. Přežila celou zimu a polovinu jara, ale když začalo slunce více pálit, náhle jako kdyby celá zchátrala. Ale nikomu ani slovíčkem neprozradila, že jí něco chybí.
Právě tehdy dovezli do vsi nové, krásné zvony. A jen co je dovezli, už je každý chtěl rovnou zavěsit na věž a slyšet, jaký mají hlas. Věru dlouho nečekali a zvony vytáhli do zvonice. Sotva to všechno dodělali, přiběhla ke kostelu Marie Váková a zvěstovala neuvěřitelnou novinu: „Viktorka umřela!“ „To není možné!“ vykřikli všichni a někdo dodal: „Vždyť jsem ji ještě včera viděl a byla úplně zdravá.“ Ale bylo tomu tak. Třetí den měla Viktorka pohřeb. Před její chaloupkou na dvoře se sešla celá vesnice. Když se procesí pohnulo ke hřbitovu, zazněly na věži nové zvony. Poprvé se ozval z kostelní věže jejich hlahol do světa a oznamoval všem lidem, že Viktorka prochází vsí nezvyklým způsobem. A zvony hlaholily. Zdálo se, že zvony pláčou, jak to patří k pohřbu a za chvíli v nich zase slyšeli jako by Viktorčin hlas, který zpívá o Josefově svatbě. Potom se zase zdálo, že zvon vypráví cosi hlubokým hlasem stejně jako Viktorka. V té chvíli kdosi zašeptal: „Budou to Viktorčiny zvony.“ „Ano, vždyť ona si to zasloužila. A poprvé zvonily na jejím pohřbu,“ schválili to jiní. Od té doby často bylo slyšet z krivské věže jejich hlahol. Vždycky, když je pak Krivští slyšeli, přišlo jim na mysl, komu ty zvony poprvé zvonily. Originál nájdete zde: http://bells.inprague.cz/index/dalsi/katedrala/2004/3/pravy.htm

Písnička o zvonech

Zvony - J.R.Robertson / Petr Novotný

1) Myslím dál na ten dům kde měl dílnu zvonů král
Různé zvony měl tam nám klukům na ně hrál
Prý o srdcích zvonů ví kde je získá to je tajemství
já dnes vím moc dobře vím
že svého srdce část dával zvonům svým

R: Dnes k nám vzal vítr zvonů pláč
a s ním déšť jak slzy
K nám vzal vítr zvonů pláč
a s ním mraky jako smuteční plášť

2) Je to pár dní co jsem u něj byl
měl v práci nový zvon
Já mu záviděl zas jak z kovu slévá tón
Měl už velmi málo sil o svém slabém srdci nemluvil
Když zamnou dvířka zavíral
povídám starý zvonař umírá

R:

3) Vzpomínám jak vyprávěl že zvonům cit je dán
prý každý zvon dobře ví že zemřel jeho pán
V noci dříve než se rozední
na jeho dlouhou cestu poslední
rozezní se v okolí
každý zvon jak ho vlastní srdce zabolí

 

Zvony a jejich znělka v Ranní Sedmičce

Hned v prvních dnech kdy vznikl CB kroužek Ranní Sedmičky, jsem přemýšlel jakým způsobem zahajovat nebo otevírat denní vysílání Ranní Sedmičky. Ze všech možných zvuků, jako třeba ranní kokrhání kohouta, zazvonění budíku,nebo ranní budíček s trumpetou, tak mě náhle napadlo že by to mohlo být vyzvánění zvonů z věže kostela. Ostatní zvukové efekty jsem pak „pustil k vodě“ a soustředil jsem se na zvuk zvonu našeho kostelíka a zvuky které na našich vesničkách dělají zvukovou kulisu po celý život a připomínají věřícím nejen poledne a klekání, ale zvou věřící k Bohoslužbě do kostelů. Nechtěl jsem kopírovat zvony z rádia, ale rozhodnul jsem se sám je natočit na klasický magnetofon.

V moji rodné obci Dolní Dobrouči jsou v kostelní věži umístěny 4 zvony, ale o 3 kilometry dál v Horní Dobrouči, máme v kostelní věži jen jeden zvon. Měl jsem v úmyslu natočit je na obou místech,abych měl vyzvánění jedním zvonem  pro všední den,a bohatší melodické vyzvánění více zvonů pro neděli nebo pro významnější dny vánoc nebo velikonoc. Také i pro naše různá výročí Ranní Sedmičky

Na první pohled natočit si vyzvánění zvonů je velmi snadné a jednoduché. Také jsem si to myslel. Tenkrát po zahájení Ranní sedmičky 15 prosince roku 1995 už byly menší mrazíky,a já se vydal s technikou k místnímu kostelíku, a těšil se, jak rychle udělám zvukový snímek pomocí kazetového Grundiga. První zádrhel byl v tom, že jsem mohl nahrávat jen když se zvoní před pohřbem nebo  určitý čas před Bohoslužbou. Jinak by obyvatelé byli na rozpacích co se děje.

Však při prvním použití nahrávky zvonu jsem prožíval hrůzu z toho co jsem pustil do etéru. Nahrávka zvonu kolísala, a chvěla se jako by zvon plakal. Pak jsem zjistil, že to způsobila ztuhlá mechanika magnetofonu při nahrávání ve věži při silném mrazu.

Po týdnu opět jsem vystoupal po točitých schodech do věže s technikou zabalenou z domu v teplých dekách, ale opět přišlo zklamání protože v té malé prostoře věže byla síla zvonu silná a mikrofon byl přesycen signálem, tedy přemodulovaný.

Při třetím pokusu o lepší nahrávku jsem přinesl plnou krabici molitanu abych utlumil vestavěný mikrofon, ale úspěch se nedostavil.

A pro další týden jsem si připravil dlouhé bidlo, na něj upevnil mikrofon a vysunul oknem věže ven, aby byl mimo prostor věže a mohl mikrofon dobře zpracovat ty silné údery srdce zvonu na vlastní těleso zvonu. Téměř uprostřed délky vyzvánění a nahrávání to pokazil hřmot těžkého nákladního auta, které projíždělo obcí, a tak zcela znehodnotilo nadějný výsledek vyzvánění.

Další týden čekání až se zase bude vyzvánět (jen jedenkrát v týdnu se zvoní) a k této další zkoušce jsem si dovezl kvalitnější mikrofon s nadějí, že konečně si domů přinesu kvalitní zvuk zvonu pro Ranní Sedmičku. Vše bylo připraveno stanovený čas pro vyzvánění nastal, a já jsem ještě po tom namáhavém výstupu vysoko do věže uklidňoval svoje rozbouchané srdce, zapnul nahrávání, uchopil se provazu a začal rozhoupávat ten jediný těžký zvon, který zde zůstal po odchodu německých občanů. Nastala chvíle, že to konečně vyjde bez problémů, a náhle z ničeho nic se ze sousedního domku ozval prudký štěkot asi rozlobeného psa, který neskončil dřív až když jsem nechal tento těžký zvon dohoupat .

Zvuk zvonu je složen z mnoha harmonických tónů a naše ucho reaguje velmi citlivě na každé i nepatrné zakolísání rychlosti pásku. A až někdy uslyšíte znělku zvonu z Dobrouče, vzpomeňte si, že někdy něco zdánlivě jednoduché, může Vás i dost potrápit.

Jan Dobrouč

 

Odkazy na www stránky Cezmín

Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Vianoce:
http://vianocesk.ic.cz
Cezmín: http://cezmin.czweb.org
Svadba:
http://svadbask.unas.cz
Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Mikinka:
http://mikinka.czweb.org
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz
Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz
Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Veľkonočné sviatky:
http://velkanoc.ic.cz
Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz
Milujem pani P... :
http://milujempanip.wz.cz
Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz
Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia - CBRSK:
http://cbrsk.euweb.cz
Svätojánska noc a iné:
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

 


 

 Písničky: http://www.3pe.cz/index.php?page=pisne_komplet
Datbáze křesťanských děl: http://www.dkd.cz/
Celým srdcem

Pověsti o zvonech, zvonařích, zvonicích a zvoničkách

Přečtěte si o zvonech, zvonících atd., klikněte na nasledující odkazy: Zvoníci od sv.Víta, zastavení druhé, zastavení čtvrté, páté, šesté.

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Design by Cezmín Slovakia H.Chlebany http://cezmin.czweb.org

 

 

..

Výstava diel Barušky

na Veľvyslanectve Chorvátskej republiky

na Slovensku

http://www.barborka.websnadno.cz 

Je 16.3.2008 a pre mňa osobne je to pamätný deň po celý život vzhľadom k faktu, že moja matka práve v tento deň mala pôrodné bolesti a priviedla na svet človeka, ktorému dala meno Anežka. A práve v tento deň som si prečítala správičku o tom, že naša Barborka úspešne absolvovala novú výstavu na Veľvyslanectve Chorvátskej republiky na Slovensku dňa 11.3.2008.

Gratulujem Barborke s jej dobrou maminkou a ďakujem Bohu zato, že existujú a sú v tom istom čase a priestore kedy žijem a obšťastňujú všetkých dobrých ľudí krásou farieb prírody letného žiarivého slnka. Zo všetkých obrazov Barušky dýcha na človeka teplo slnka a odtiene všakovakých dúhových farieb... ako pestrý život života pozemského. Krása, symbolika, pulz života a fantázia sa snúbia v jednom, v duchu našej Barborky, ktorá nám svojou rečou dáva na vedomie o svojej láske a kráse navôkol i v nej.

Baruške som urobila malú drobnosť pre potešenie

   

Pozrite si malé torzo z jej najnovšej tvorby a niekoľko fotografií z veľvyslanectva, kde bola ako žiarivé slniečko šťastná, že obdarováva iných svojou vnútornou krásou vmaľovanou do obrazov farieb letného slnka.

BARBORKA  A L G A Y E R O V Á
Volám sa B A R B O R K A    A L G A Y E R O V Á a narodila som sa 24. 7. 1996. 
Mám Downov syndróm, tak sa mi slovne trošku ťažšie vyjadruje  a preto čo cítim a prežívam sa snažím vložiť do obrázkov.  S maľovaním mi pomáha maminka.
Mala som svoje práce už na štyroch výstavách.
Prvá v roku 2001 pod názvom UROBME SI RADOSŤ.
Druhá v máji 2004 - ŽITNOOSTROVSKÉ PASTELKY, kde som získala aj diplom za víťaznú prácu.
V júli 2004 som mala samostatnú výstavu vo výstavnej sieni MILÉNIUM TOWER v Bratislave, pod názvom "DARUJEM VÁM SLNIEČKO". Okrem toho som dostala v septembri 2004 diplom za siedme miesto v medzinárodnej súťaži - "NAJKRAJŠÍ MAĽOVANÝ OBRÁZOK".
R. 2005 - V celoslovenskej súťaži - "NÁVRH NA OBÁLKU KNIHY" - v marci 2005  som získala 3. miesto.
Ďalšou bola spoločná výstava s maminkou, pod názvom "POHLADENIE DUŠE"  v Senci (mesto v ktorom žijem). Výstava trvala do 30. 4. 2005.  V máji 2005 - ocenenie v súťaži  "GALANDOVA MATKA"  - téma:  "Rodina".
R. 2006 - výstava v Bratislave .  T- Gallery .
R. 2007 - "FAREBNÉ SNENIE"  - Malá galéria Akcent - Nitra.  Doteraz najúspešnejšia výstava.
Kontakt na mňa: E-mail: algayero@stonline.sk

Anjel svetla

Kvety v modrom

Západ slnka

Modrý sen

Vtáčik

To sú moje obrázky, ďalšie si pozrite na mojej podstránočke: Amatérska obrazárna:  http://www.ao.cz/vystava.php?id=201
Prajem Vám všetkým veľa zdravia a radosti, akú mám ja pri maľovaní.

Barborka a moja mamina Mária Algayerová