wz
[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

.

Velikonoce 2010

Poděkování

Poděkování Vám za milé velikonoční blahopřání, které nám do Horní Dobrouče těsně před velikonocemi dorazilo! Na odeslání a poděkování už bylo pozdě, a tak jsem se rozhodnul, že jednou poruším tradici blahopřát před velikonocemi, ale poděkuji až po svátcích, kdy Vám budu moci popsat více než slovy “Radostné Velikonoce Vám přeje Jan a Eliška“, ale budu Vám moci popsat zda to přání veselých či radostných Svátků se splnilo.

Prožívání těchto svátků je velmi široký pojem. Poznáváme že jsou dvě základní varianty, které v reálném světě to prožívání běží. Celý křesťanský svět vzpomíná tu největší událost v dějinách lidstva a to před 2 tisíci lety ,kdy byl ukřižován Ježíš a pak třetího dne vstal z mrtvých. Všichni křesťané po celém světě od Prahy přes Austrálii, Ameriku až k nám do Orlického kraje se připravovali s vážností na ty tři dny, ve kterých si připomínali při různých obřadech ty události, které tehdy zahýbaly celým světem a pro každého z nás mají ničím nenahraditelnou cenu. Cenu spásy.

Ta druhá varianta velikonoc pro další populaci, jsou z těchto svátků odvozeny různé tradice a folklor, ze kterých se čím dál tím víc vytrácí hlavní symbol velikonoc: Ukřižovaný Kristus, který je čím dál tím víc odsouván ze života člověka a společnosti. Výsledek tohoto trendu pociťujeme všude kolem nás.

A jak my v Dobrouči jsme prožívali tu velikonoční radost kterou Jste nám přáli?

Na zelený čtvrtek při večerních Bohoslužbách, které se konaly při zaplněném kostele v Dolní Dobrouči, jsme poslouchali o události – poslední večeře Ježíšovi,kdy ustanovil, že jeho tělo a jeho krev se stane pro všechny věky největším darem lidstvu - pro nás Svátost Přijímání.
Na druhý den, na Velký Pátek jsme byli my, snad jistě i Vy, velmi překvapeni, že jsme se probudili do nové zimy, tedy nového čerstvě napadnutého sněhu. Celá příroda byla zahalena do nové silné bílé sněhové peřiny. A večer jsme s manželkou sotva se dostali do lavic kostela který byl zaplněn, i když velkopáteční obřady byly delší vzhledem toho významného křesťanského svátku Ukřižování. Původně byl naplánován obřad Křížové cesty v našem poutním místě u Horákovy Kaple, ale cesta do tohoto místa v lese, byla na některých místech zavátá sněhem z předešlého čtvrtka. Velkopáteční obřady trvali téměř až do půl jedenácté večer. A v tu dobu kdy jsme se vraceli domů do Horní Dobrouče, tak jsme byli zaskočeni,a překvapeni náhlou policejní silniční kontrolou, která zde snad ještě nikdy neprobíhala. Policejní kontrola proběhla bez problémů, nenašli závad ani v dokladech ani stavu auta, i když „náš Mercedes,“ 23 roků stará Škodovka 105, slouží bez problémů. Policie byla k nám velice slušná, a na konec jsem si uvědomil, že nejen bychom si měli dodržovat ty Boží zákony, o kterých jsme před chvílí v kostele rozjímali, ale také jsem si uvědomoval jak je nutné a užitečné, že ty silniční zákony někdo kontroluje, protože bychom se museli bát na silnici vůbec vstoupit. Je to vlastně podobná paralela: silniční zákony jako to desatero dané Bohem.

Ten třetí den svátků – večerní čas Bílé soboty, byl už ve znamení radosti, protože obřady v kostele byly už v duchu radostného z mrtvých vstání Krista. Na pondělí Velikonoční v době kdy u nás v Horní Dobrouči byla sloužena Slavná Bohoslužba, tak se občas i z ulice dolehli do posvátného ticha hluky rozjařené mládeže, kteří oslavovali velikonoce po svém způsobu.

Pondělí velikonoční, pak jsme prožili doma s návštěvami které k nám přijeli. Nezapoměli jsme s manželkou ani na Vás, kteří Jste nám zaslali Vaše milé řádky na poštovních pohlednicích, E-mailem nebo i telefonem, za které Vám tímto způsobem ještě jednou děkujeme.

I když venku na sluníčku není to očekávané pravé teplé jaro, manželka začala ve svém zamilovaném prostoru skleníku, pracovat, něco sázet a připravovat. Těší se, že jako každým rokem si pro radost nasází kbelík brambor, samozřejmě tou mechanizací motyky. Ale já, i když jsem vyrůstal a prožil své mládí plně v zemědělství, měl bych mít k pracím na zahrádce dobrý vztah a manželku v tom podporovat. Od té doby výuční doby - tedy před 62 lety, jsem si „zamiloval„ jiný směr a to směr k technice a jak to občas na sebe prozradím, že tíhnu k železu a také k tomu kde jsou nějaké dráty. Ještě před deseti lety jsem netušil, že se setkám jednou s takovými slovy a pojmy jako Windows, Megabite, Port či Pinacle, a dalšími stovkami zkratek, za kterými se skrývá zcela nová technologie. Doba do které se narodila nová generace, která to má v osnovách školního učiva, a nám kteří jsme se s tím setkali až ve stáří, to dělá nemalé starosti. Mě to zaujmulo v době asi 73 roků, a tak jsem se přihlásil ve městě Ústí do kurzu začátečníků u počítače, ale druhý den jsem dostal telefonické zdělení, a z telefonu se ozvalo: “Zdělujeme vám, že vás nemůžeme přijmout do začátečnického kurzu z důvodu vašeho stáří. A já bych tak strašně rád si sednul do lavice třeba i mezi ty prvňáčky a pozorně naslouchal i těm nejprvnějším základům, které vyučují v základních školách. Bohužel. Využívám každý volný čas, abych se jako samouk dokázal orientovat – alespoň částečně, a mohl tento vynález dvacátého století používat k dobru. Proč říkám k dobru? Protože jakýkoliv nový vynález může sloužit i ke zlému, a pokud máme oči otevřené tak to negativní poznáváme už nyní.
Ale i mě zasáhl tento vynález negativně. A to z jednoho prostého a logického důvodu. Pracovat u počítače se dá pouze v klidu na židli. Každý známe, co našemu tělu prospívá, zda pohyb nebo denně strávit více hodin u monitoru. Poslední léta často slyším od manželky, „jak to že ti je ta košile nebo ten kabát tak těsný?“ A příčina je vždy výtkou,  proč tak dlouho u toho počítače sedíš? Prospěšnější by bylo více pohybu.
Jenže ten můj plán, který jsem si naplánoval, a to zrovna do toho očekávaného jara, místo cest do přírody, plán mě ukotvil na mnoho hodin na židli. Protože jsem si vzpomněl na 50let staré filmové dokumenty na filmu 16mm – které jsem ve svém mládí natočil ,a chtěl bych je zachovat pro další generace. Proto studuji vypalovací program pod názvem Pinacle, jehož příručka obnáší jen 420 stránek návodu.
A na konec ještě jednou k tomu poděkování za Vaši milou gratulaci ještě pár slov k otázce jak se stále tam v Dobrouči máte.
Vážím si každého dne, a také po probuzení ihned za ten dar Nového dne děkuji slovem i srdcem. V posledních týdnech jsme doprovodili několik svých mladších sousedů, přátel, i příbuzných na cestu poslední, a tak jsem vděčný za těch 80let života které za pár dní oslavím a i moje žena, která to se mnou vydržela v manželství už 56 roků. A já abych ještě rychle obstaral kytičku k 73létům jejího života, které moje manželka Eliška oslaví za pár dní. Do té kytice ji musím vložit veliké přání pevného zdraví, hlavně zdravých očí, spánku, zdravého srdce i nervů. Moje žena mě často připomíná, že by si přála mít oči ze železa jako je mám já, když mohu tolik času někdy sedět u počítače.
Vzpomínají a Vás zdraví
Jan a Eliška Špinlerovi

Na foto:


Velký pátek 2.dubna – Nový sníh před domkem


Velký Pátek Pohled od Horákovy kaple v lese- směr Suchý Vrch.

Obřady Bílé Soboty Kostel Dolní Dobrouč


Bílá sobota - Kostel zaplněný věřícími-část


Velikonoční pondělí Horní Dobrouč (pohraničí) Při Bohoslužbách


Pomlázka - poslední koledníci u nás.

Pracuji

Velikonoční přání 2009
 

Blahopřání k velikonocům trochu jinak...

Radost z mladosti, se pomalu vytrácí ,
avšak Velikonoce nám ji zas navrací.
Je tu však zdroj radosti jiný,
vždyť Ježíš zaplatil za naše viny.

Přibitý Kristus ke kříži,
se dnes mnohým lidem nelíbí.

Co znamenají svátky, ani netuší,
nejen folklor, ale starost o duši.
Že už nejsme mladí, fotky prozradí,
kam směrovat život, bible poradí.

Rádi Vám popřejem, radostné svátky,
ať láska zvítězí, život je krátký.

Přejí z Horní Dobrouče Špinlerovi

6.4.2009

Včera, když náhle se objevila odpoledne bouřka, tak první zablesknutí bylo do mé CB anteny (17 metrů nad střechou a která je velmi dobře uzeměná) a její výboj se uskutečnil v místnosti za cíbíčkem z kabelu který se dotýkal ústřeního topení. Nastal třesk jako z pistole a záblesk, který osvětlil na tu setinu vteřiny celou místnost. Byl jsem od toho asi půl metru. Následek... zničený telefonní přístroj a cíbíčko částečně poškozené, prozatím jsem nezjistil závadu, až přijedu z nemocnice... a prozatím záhada, jak se do dobře uzeměné soustavy dostal výboj. (Jan )

.[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Odkazy na www stránky Cezmín

Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Vianoce:
http://vianocesk.ic.cz
Cezmín:
http://cezmin.czweb.org
Svadba:
http://svadbask.unas.cz
Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Mikinka:
http://mikinka.czweb.org
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz
Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz
Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Veľkonočné sviatky:
http://velkanoc.ic.cz
Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz
Milujem pani P... :
http://milujempanip.wz.cz
Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz
Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia - CBRSK:
http://cbrsk.euweb.cz
Svätojánska noc a iné:
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk
[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Design a webmaster: Anežka Vražbová H.Chlebany Slovensko Web.: http://cezmin.czweb.org