wz

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

Zlepšováky

pro každodenní život


Zebou vám v zimě na portejblu nohy?
Už nebudou!

Venku mrzne až to praští, říkáme. Chystáme se na cestu do hor, připravujeme teplé ošacení a také hlavně teplé boty. Přemýšlíme jaké a kolik teplých ponožek vzít, abychom tam na kopci nemuseli přešlapovat? Nebo dokonce náš pobyt zkrátit že jsme prochladlí od nohou a právě v čase, když to tak dnes lítá daleko? Copak lyžaři, ti mají pohyb ale naše činnost u cíbíčka není pohybová, nedá se tancovat, cvičit nebo běhat. Je to „sport bez sportu.“ A co když se chystáme na kopce kdy to tam fouká, mrzne a naše nohy do-stanou zabrat... Budeme muset třeba i několik hodin být bez pohybu.
Každý člověk má jinou citlivost na útočící chlad, který může být i ve zdánlivě vytopené hor-ské chatě. Někdy nestačí jen teplé ponožky nebo teplé boty. Dlouhé hodiny u cíbíčka bez pohybu nám mohou i takový pobyt v zajetí mrazivého počasí pořádně znepříjemnit. Na zimní portejbl nemáme vždy vytopenou chatu. Ve chladu když trpí nohy, není to příjemné ani zdravé. Já jsem jeden z těch dědů, který se nestydí říct: „Hoši, pojďte někam do tepla mě strašně zebou nohy.“
Před několika roky jsem přemýšlel, jak nad touto nepříjemností zvítězit a po různých experi-mentech v teorii i praxi jsem zhotovil elektrické vyhřívání nohou, které nás neomezí v chůzi, a nejsme závislí na napájení ze sítě. Nepochybuji, že si to dokáže každý cíbíčkář doma zhotovit.
Jako topné těleso jsem použil část topné spirá-ly z vyřazené elektrické dečky. Těleso je vlastně hotové, jen je třeba určit délku. Vlastní topný drá-tek má sílu jen 0,1 mm a je navinutý na bavlněné jádro, a povrch tvoří izolace určitého druhu silikonu. Proto samotná spirála se velmi dobře hodí k tomuto účelu protože je velmi ohebná, a celkový průměr s izolací je pouze 3 mm. Pro obě vyhřívací vložky do bot jsem použil přesně 1 Metr délky této spirály. Specifický odpor spirály jsem naměřil 36 Ohmů na 1 metr délky. Tedy pro každou nohu mě vyhřívá 50 cm délky spirály o odporu 18 Ohmů. Každou spirálu jsem zašil šicím strojem mezi 2 plstěnné přesně podle vnitřního prostoru bot vystřižené vložky o síle 3mm. Před zašitím dobře připojil a zakotvil mezi plstěné vložky napájecí šňůru.


Ke každé vyhřívací vložce jsem použil 2 metry dvou pramenné šňůry CYH 2x0,35 mm, jejichž konce jsem zapojil paralelně a použil jako připojovací koncovku pětikolík.
Jako zdroje vyhřívání vložek používám malý akumulátor 12 Voltů s kapacitou 5 Ah, který postačí i v těch největších mrazech příjemně hřát 4 až 5 hodin bez nabití. Jeho velikost je 12x6cm a k jeho nošení jsem použil elegantní koženou brašničku od staré filmové kamery a nikdo nepoznal že nesu v ní zdroj dobré pohody. Jestliže očekávám, že půjdu do sněhové a nepříjemné nepohody, tak spustím oběma no-havicemi kalhot vyhřívané vložky a vsunu do bot, pověsím na rameno kabelku s akumulátorem, spojím visící pětikolík vzadu pod kabátem, a za několik minut jsou zmrzlé nohy jako v bavlnce. Je pravda že ne každý by takovéto vyhřívání potřeboval. Po zveřejnění tohoto doma vyrobitelného vyhřívání v televizním receptáři, mně volali ti, kteří podobného zařízení marně v obchodě shánějí. Mezi zájemci byli i zeměměřiči, kteří jsou denně v mrazivé nepohodě a trpí na chladné nohy. A pokud se ještě někdo připravuje letos do hor s cíbíčkem a máte problémy jako já , tak se dejte rychle do toho, zaručím Vám že Vám na nohy bude dobře.

Jan Dobrouč

(Zverejnené v časopise Júnošík)


.Vysílání

.
Můj první portejbl


Moje rodná obec Dolní Dobrouč byla podle mé paměti vždy plná aktivních lidí, kteří i v různých režimech, pokud to šlo vždy se scházeli v různých spolcích. Obec žila venkovskou kulturou, ať to byli divadelníci hasiči, skauté nebo i šermíři. V posledních desetiletích také vznikl veliký pěvecký sbor a dostal název Kampanula. V době kdy dostal tento dobrovolný smíšený sbor nový název Kampanula, začínaly růst také na střechách domků lesy CB antén, nejen u nás ale i v okolí. Tehdy před 14 roky jsem jako zapálený cíbičkář vystavěl na střeše 2 vysoké stožáry s roz-dílnými anténami. Tenkrát mě napadla myšlenka, jak udělat reklamu tomu našemu pěveckému souboru.

V jednu letní neděli měl tento soubor naplánovanou akci. Protože v místním kinosále není ideální akustika pro sbor, tak naplánovali použít pro vystoupení velký prostor místního kostela.
Napadla mě myšlenka, co takhle připravit cíbíčkový přímý přenos. Kostelní věž by mohla mít dobré QTH a tak jsem spřádal plán, jak umístit anténu až na věž, jak napojit modulaci vnitřnímu místního rozhlasu, kde umístit cíbíčko, jakým způsobem si zhotovím připoslech přímo ve věži a další podrobnosti. Když jsem však se dostal až do spleti trámů ve věži, kudy bych měl vysunou anténu a současně ji dokonale mechanicky ukotvit a hlavně uzemnit pro případ úderu blesku, tak jsem zvolil jinou variantu.

Asi 800 metrů od místního kostela je jeden vysoký kopec který převyšuje několik desítek metrů věž kostela, však tam také stojí místní televizní pokrývací vysílač, a já se rozhodl vysílat z tohoto kopce. Použil jsem masivní třínohý skládací stojan, do něho upevnil asi 10 metrů trubek a použil anténu půlku. Když jsem začal celé monstrum stavět při zakotveném podstavci, a stožár jsem už měl zvednutý v poloze asi 45 stupňů, v tom nastala ohlušující rána, a do vedlejšího televizního stožáru uhodil blesk, mě se prolomily nohy, a těžce zvedaný stožár i s anténou dopadl na zem. Podcenil jsem blížící bouřku, a ten den jsem vystrašený a polekaný jsem už nepokračoval, přímý přenos se nekonal. Po deštivých dnech jsem se opět vrátil na místo a protože to bylo v sobotu, tak jsem se rozhodl připravit a vyzkoušet přímý přenos nedělních bohoslužeb. Od kostelní zdi jsem rozmotal asi 800metrů telefonní dvojlinky a to přes louky, hřbitov a svahy až k místu kde jsem znovu anténu postavil. V autě na sedadle jsem vytvořil „rozhlasové studio,“ kde jsem si vytvořil připoslech a mohl komentovat průběh probíhajících bohoslužeb, a občas přepnout na přímý přenos. Pro mě to byla veliká zkušenost, k čemu všemu lze cíbíčko použít. Z této kóty to asi „lítalo“ dobře, lépe než z domácího QTH, i když mám na rodinném domku vysokou anténu. Protože náhodní posluchači hlásili report s dobrými čísly, a to až z Krkonoš, Jeseníků i Střední Moravy, stál tento pokus za tu námahu. To byl vlastně můj první portejbl.

Jan Dobrouč

Kamera ovládáná na dálku

Odkazy na www stránky Cezmín

Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Vianoce:
http://vianocesk.szm.com
Bylinky: http://bylinky.czweb.org
Cezmín: http://cezmin.czweb.org
Svadba: http://svadbask.unas.cz
Mikinka:
http://mikinka.czweb.org
Cintorín: http://cemetery.zaridi.to
Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Čas Vianoc: http://vianocesk.wz.cz
Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
Jánska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
Veľkonočné sviatky: http://velkanoc.czweb.org
Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
Milujem pani P... : http://milujempanip.wz.cz
Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
Horné Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia - CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Svätojánska noc a iné: http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk
[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Design a webmaster: Anežka Vražbová H.Chlebany Slovensko Web.: http://cezmin.czweb.org