wz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Symboly

V pozadí spieva slávik

 
 

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Prosba za úrodu

Větvičky jívy - kočiček

Bylo to letos po Velikonocích, vydal jsem se na cestu autem do Svytav s cílem nakoupit nějaké náhradní díly. Za Opatovem, tam kde ta podorlická krajina přechází do moravské roviny a kde se začínají objevovat první velké lány polí, jsem zastavil. Na vhodném místě jsem zaparkoval a šel se nadýchat čerstvého vzduchu a přesvědčit se o kolik začátek jara pokročil oproti Dobrouči. Několik metrů ode mne pozoroval jsem lán pěkně uvláčeného pole a v jeho rohu jsem spatřil něco dnes neobvyklého. Jdu blíž a v tom mě zaplavila radost z pohledu na něco dnes velmi vzácného. V rohu uvláčeného pole hledím na zapíchnuté tři dřevěnné křížky a vedle nich větvičky jívy. Jako bleskem se mě naráz otevřely dávno zapomenuté prožitky z mého mládí. Tehdy jako ještě školák jsem někdy do-stával úkol od mého tatínka (známého jako Strejček Jirů), abych obešel všechna naše políčka, kde bylo zaseto obilí a ve všech rozích upevnil do hlíny podobné křížky.
     Dlouho jsem tam stál a věnoval se vzpomínkám na tu dobu, kdy se ještě hospodařilo soukromě a s jakým úmyslem to mnozí sousedé a vůbec zemědělci činili. Je samozřejmé, že každý rolník je a byl vždycky závislý na úrodě, a věděl že dárcem úrody je samotný Bůh. A jestliže Bůh úrodě nepožehná, příjde hlad a bída do zemědělských rodin, nebo i na celý národ. Proto se konali dříve různá prosebná procesí do polí, modlilo se a prosilo za dobrou úrodu. A jedna z těch dalších duchovních aktivit bylo označování pole těmito symboly smrti a zmrtvýchvstání ve vztahu ke probouzející se přírodě. Proto se chodilo po Velikonocích do polí a do jednotlivých rohů zasetého obilí se zapichovaly posvěcené křížky a ratolesti, jak zde v tomto moravském lánu, který historicky dříve spadal do moravského území. Starší pamětníci potvrdí, křížky se zhotovovali ze dřeva, které zůstalo nedohořelé při předvelikonočním obřadu tak zvaného „pálení Jidáše“, a ty větvičky jívy - kočiček bývají posvěceny také při velikonočních obřadech. Takže vysvětlení této tradice je jednoduché a prosté.
    Dnes mě tyto křesťanské symboly umístěné v poli připomínají pro tuto přetechnizovanou dobu, jako by to byly tři silně zářící a vysílající anteny směřující k nebi, a vysílající prosbu k Božímu majestátu, aby požehnal tam, kde o to lidé stojí a aby mělo lidstvo dostatek darů přírody. Pohled na tyto symboly zapíchnuté ve hlíně mě inspiroval k napsání tohoto krátkého zamyšlení a protože foťák je můj přítel na cestách, udělal jsem si této vzácnosti také snímek. Když jsem z tohoto místa odstartoval směrem do Svytav, tak ještě v duchu jsem přál, aby nejen tomuto poli, ale té celé Moravě a všem ostatním zemědělcům Bůh požehnal a dal úrodu bohatou.

Jan Špinler

V roku 2004 najstaršiu obyvateľka v Dobrouči

100 ročná jubilantka

Anička Dobrouč (na foto vľavo) blahoželá najstaršej obyvateľke obce Dolní Dobrouč,

100 ročnej pani MAREŠOVEJ

So 100 ročnou jubilantkou bol odvysielaný rozhovor v Rádii PROGLAS. Poslucháči sa tak dozvedeli nielen o jej živote, ale i viere a dobe, v ktorej žila.

Jan Dobrouč

 

   

Odkazy na www stránky Cezmín

Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Vianoce:
http://vianocesk.ic.cz
Bylinky: http://bylinky.czweb.org
Cezmín:
http://cezmin.czweb.org
Svadba:
http://svadbask.unas.cz
Mikinka:
http://mikinka.czweb.org
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz
Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz
Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Veľkonočné sviatky:
http://velkanoc.ic.cz
Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz
Milujem pani P... :
http://milujempanip.wz.cz
Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz
Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia - CBRSK:
http://cbrsk.euweb.cz
Svätojánska noc a iné:
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk

 

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Design a webmaster: Anežka Vražbová H.Chlebany Slovensko Web.: http://cezmin.czweb.org