wz
 

 

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Cože je to 80.let...

Po oslavě osmedesátin na mě čekala střecha... práce, kterou by 80.sáti letý člověk už neměl dělat, že jo...

udělal jsem dokončení zastřešení domácí květinové verandy – ochrana celozaskleněného stropu, který byl rozbíjen padajícími rampouchy. Proto ochrana další vlnitou a kombinovaně sklolaminátovou (průsvitnou) vlnitou krytinou.

Na foto stav dne 3.září 2010
 

Střecha našho domku

   Psal se rok 1954, kdy našemu manželství bylo požehnáno v kostele Dolní Dobrouči. Když jsme odcházeli od oltáře domů, kde jsme si slíbili věrnost na celý život, tenkrát jsme ani netušili kde strávíme první dny našeho společného života.
   Manželka byla chudobná dívka, která bydlela u své babičky, protože už maminku neměla, zemřela ji po porodu a tak si ji vzala k sobě pod střechu chudé chaloupky stará babička. Svatební hostina i vlastní svatební noc se odbývala v malé prosté světničce, kam se při svatbě nevešel ani harmonikář který by nám mohl zahrát.
   Já vyrůstal doma se svými šesti sourozenci v jedné dřevěné světnici, kde nebylo ani pomyšlení na náš nový společný život po svadbě. Začali jsme tedy společný manželský život v malinkaté světničce, kde bydlela stářím a nemocí poznamenaná manželčina babička.

    Po skončení svatebního dne kdy už svatební hosté odešli, jsem už i tak malou světničku rozdělil zavěšeným plátnem, abychom první noc prožili alespoň zdánlivě samy jen za modrým závěsem. V té době se nenašla v naší obci ani jedna samotná světnička, kde bychom mohli být samy, protože o byty byla veliká nouze. Protože jsme oba vyrůstali necelý 1 kilometr od hranic mezi námi Čechy a německými Sudety,  vydali jsme se na první společnou procházku do nedalekého pohraničí, Horní Dobrouče. Hledali jsme střechu nad hlavou. Tam nám svitla naděje, když jsme tam těsně u silnice uviděli neobydlený domek ve značně devastovaném stavu. Nebyl to domek ale jen téměř rujny jednoho domku, který nebyl po odsunu německého obyvatelstva obydlen celých 10 roků, a tak jej zemědělské družstvo a později státní statek používalo jako skladiště hnojiv. Tento domek deset roků neobydlený bez dveří s rozbitými okny, na který by v budoucnosti jinak čekala demolice, jsme zaměřili naši pozornost. Okolí této téměř rujny, uvnitř a kolem bylo vše zpustošené a páchlo různými hnojivy a chemikáliemi, které se tam skladovaly, a ten objekt byl zcela otevřený, průchozí,  a ve stavu který nelze popsat.

Naše budoucí spálna

   Když jsme sem do této rozvaliny s manželkou rozhodli vstoupit a zjistit co se tam všechno skladuje, náhle jsme oba dostali touhu, kdybychom měli alespoň jedno takovéto místečko, které bylo dávno světnicí a snad i kuchyní. A naše představa dostávala konkrétní podobu jak bychom si jednou dovezli jednoduchý nábytek na který si manželka před delší dobou za svobodna našetřila. Ale tento prostor nám bral tu iluzi, protože jsme stáli u nepořádku u uskladněného hnojiva a tuny dalších materiálů. Už jsem si představoval, že by nebylo problémem to vlastníma rukama někam odvozit, zazdít dveře a okna, dovézt nějaká kamna, vodu ve kbelíku donést z nedaleké obecní železné pumpy, zajít do nedalekého lesa pro nějaké ty uschlé haluze, pak si zatopit v kamnech a začnout manželský život i bez sociálního zázemí které bychom si postupně vybudovali.
   Druhý den kdy jsem vyhledal majitele této ruiny, tak mě bylo přislíbeno, jestliže se rozhodnu pracovat v zemědělství v pohraničí, tak mě bude tento objekt prodán. Ihned jsem se rozhodl opustit dobré zaměstnání ve vnitrozemí, a nastoupil jako elektrikář u státních statků.

   Nesčetné týdny a měsíce práce bourání klenutých stropů, zdí, odstraňování zničených omítek zdí prolezlých chemikáliemi a pachem, dlouho nekončilo. Po stovkách hodin těžké práce jsme mohli náš skromný nábytek od babičky pomocí kravského potahu mého tatínka odvézt, a strávit první dny v novém domově. I když bez vody a sociálního zařízení, ale hlavně že jsme měli svoji střechu nad hlavou, i když na mnoha místech děravou pokrytou starou břidlicí. Tuto střechu pod kterou žili a prožívali obě dvě světové války obyvatelé hovořící německy, jsem po několika letech musel odkrýt a dát novou krytinu. Po delší době kdy práce na tomto domku skončily, tak jsme si s manželkou vždy uvědomovali, že bychom za tu náročnou opravu i náklady mohli mít postaven zcela nový domek.

   Domek byl postaven v roce 1890, a do roku 1945, kdy jej obývali němečtí občané, sloužila jako hospoda současně s malým, hospodářstvím. Museli jsme zbourat všechny vnitřní zdi vybudovat všechny nové stropy, odstranit prohnilé podlahy vybudovat z chléva a stodoly obývací prostory, a v pozdějších letech garáž, dílnu a celou novou střechu. Pro přemísťování a odvozy materiálů jsem si později postavil z vyřazených starých autodílů malý traktůrek.

   Když se začal později ozývat pláč prvního, druhého a dalších dětí, manželka která měla na starosti nejen 4 děti, častokrát připravovala pro nějakého řemeslníka stravu na obyčejných kamnech, ještě mezi tím odbíhala k míchačce na maltu a občas i betonu.
   Po bývalé hospodě, zde zůstali staré lavice, kde sedávali ještě před válkou i ve válce místní němečtí obyvatelé. Ve sklepě jsme objevili strouchnivělé sudy od piva, a venku za domkem stál prázdný veliký neobvyklý cihelný objekt bez oken. Byla to jakási krychle z cihel 6x6x6 metrů, která sloužila hospodě pro zásobu ledu, kterým se po celý rok chladilo pivo, protože ledničky nebyly. Nedaleký místní rybník byl zdrojem ledu který v zimních měsících místní sedláci lámali, a s koňmi vozily na dřevěných vozech do tohoto prostoru která se nazývala lednicí. Cihlové stěny této lednice byly dvojité, se vzduchovou mezerou aby led vydržel pro hospodu po celých rok.
   Když už ty veliké práce jsme zkončili, uvažovali jsme o té dlouhotrvající opravě, a došli jsme k závěru jak by bylo mnohem jednodušší, méně pracnější a rychlejší postavit na stejném místě nový domek.
Když už jsme se zabydleli,manželka začala pěstovat na zahrádce květiny a také se starat o výzdobu místního kostelíka, tak jsme se rozhodli, že bychom si mohli svépomocí vybudovat, tedy přistavět k domku jakousi verandu nebo přístavek pro pěstování květin. Nakreslil jsem si plánek, ale podmínkou byla nutnost, aby tato přístavba dlouhá asi 9x3 metry, měla pro růst květin, co nejvíc světla. Zvolil jsem střechu ze skla dvojitou, ale s nepatrným sklonem, aby voda mohla stékat. Manželka si tam užila několik desítek let dobře rostoucích květin i v zimních měsících.
   Letošní i loňský zimní rok měl své vrtochy a dosud nezažité problémy. Ze střechy která pokrývá celý domek a je výš než tato skleněná střecha květinové verandy, začaly intenzivně padat veliké masy sněhu, ale hlavně vytvořené rampouchy které padaly na tabule skla a opravy byly neúměrně drahé.
    Co dělat aby se to neopakovalo?
   Na naše stáří bychom to nedokázali zajistit, a tak se manželka rozhodla, že výstavbu ochranné průsvitné střechy jiné konstrukce zadáme některému stavebnímu podniku.
    Kde vzít několik desítek tisíc, které bychom podniku zaplatili?
   Vzpoměl jsem si na dobu víc jak před padesáti lety, co jsme tehdy všechno většinou svépomocí přestavěli, a po dlouhém uvažování jak to vyřešit, jsem se rozhodnul takto:
manželcce jsem prohlásil moje pevné rozhodnutí, že tu novou speciální střechu postavím sám. Nevěřila že bych se mohl ve více než osmdesáti letech pustit do takové práce ve výšce.
   Začnul jsem kreslit plánek, potom obstarávat materiál na krovy, latě, řezivo, krytinu asbestovou ale i průsvitnou vlnitou krytinu. Všechny, i zednické práce nebyly složité, ale ve složitých situacích nastaly problémy. Mnoho dní ve výšce na žebříku, v neobvyklých polohách, připoután provazem, práce nad skleněnou střechou a stále ve střehu abych sám nepropadnul skleněnou střechou z výšky. Přesto jsem ale spadnul, ne však z výšky ale když jsem pak vstoupil na váhu, tak jsem spadnul o 4 kilogramy.
Střecha je hotova, a já už opět před monitorem počítače nabírám co jsem v létě ztratil.

Jan


 

Webstranky naši přítelkyně

Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Svet Bábik:
http://svetbabik.czweb.org
Milujem pani P... :
http://milujempanip.wz.cz
Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz  
Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia CBRSK:
http://cbrsk.euweb.cz
CB rádioamatérske hobby:
http://agnesa.sweb.cz 
Vianoce:
http://vianocechristmes.czweb.org 
Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz
Aishwarya Ray:
http://aishwarya.wz.cz 
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org 
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz
Cemetery:
http://cemetery.zaridi.to 
Mikinka:
http://mikinka.czweb.org 
Bylinky:
http://bylinky.czweb.org 
Cezmín:
http://cezmin.czweb.org 
Svadba:
http://svadbask.unas.cz 
Veľká noc:
http://velkanoc.ic.cz
Vianoce:
http://vianocesk.wz.cz 
Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz
Vianoce:
http://vianocesk.ic.cz

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Design a webmaster: Anežka Vražbová H.Chlebany Slovensko Web.: http://cezmin.czweb.org