wz

 
 
  Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.ním Windows 1250.ním Windows 1250. Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1280x1024 pixelov

[Späť | Obnoviť | Dopredu]
 

Suchou nohou až na ostrov

Slova v titulku jsou sice trochu nadnesená, ale mohli bychom se přesvědčit, že v malé obci Horní Dobrouč se dá uskutečnit to, co říká titulek. Tam totiž je neodmyslitelnou součástí obce starý Panský rybník. Byl vybudován pro potřebu náhonu vodního kola pro mlýn a pilu. K tomuto rybníku se váže událost z roku 1730. V té době po silnici, která vede těsně u rybníka, jel v kočáře tažený koňmi, Donátor z Lanškrounského zámku, na návštěvu na hrad Lanšperk. Těsně u splavu rybníka se mu koně splašili a mocný pán i s koňmi se zřítil do hlubiny pod splavem, a jak uvádějí dějiny, tak v okamžiku jisté smrti svolal k záchraně Všechny Svaté. Pád do hloubky přežil bez úhony i se svým koňským spřežením.

Za tuto nadpřirozenou záchranu dal tenkrát tento majetný člověk postavit dosud nikde v celé široké oblasti Čech sousoší, dosud nevídaného provedení, které obsahovalo celkem 14 kamenných soch světců v životní velikosti, a umístil je těsně u místa kde byl zachráněn. Celkem 270roků bylo cílem toto místo nesčetných procesí z místních i okolních vesnic a bylo ve veliké úctě. Vydrželo tedy přes mnoho generací, - až teprve v nedávné době se stalo obětí neznámých vandalů, inspirovaných nedávným režimem, kdy byl trend, že vše co se váže k víře a křesťanství, zlikvidovat. Po prvním úderu vandalů kdy byly sochám uráženy hlavy, památkáři do opravy věnovali obrovské částky. Těsně před kolaudací této opravy byly znovu napadeny vandalem a další hlavy světců uráženy a nenalezeny.

Brzy na to se rozhodl pan Petr Šverák z Jamného nad Orlicí, že tento rybník koupí, a celý rybník uvede na své náklady do dobrého původního stavu. V té době od skončení druhé světové války byl rybník plný kopřiv a nepořádku, a při likvidaci bahna a porostu v něm, se hlavy těchto světců našli vhozené do bahna rybníka. To už bylo rozhodnuto, že nejlepší bezpečí pro tuto velmi cennou památku bude, celé sousoší rozebrat a najít pro něj zabezpečení někde v depozitáři, které bylo určeno v budově obecního úřadu v Dolní Dobrouči.

Já si kladu otázku, jak tam bude dlouho v depozitáři, než opět bude postaveno na původní místo, kde bylo všem okolním místem přes 270 roků k radosti a k duchovní útěše? Snad to bude až dnešní generace pozná, a uvědomí si, jak si vážit těchto uměleckých památek našich předků. Domnívám se, že takový vandal který má v povaze jen ničit, jistě nedokázal v životě nic vykonat užitečného.

Dnes na místě kde stávalo sousoší nesmírné hodnoty, zůstal zděný taras, a balustráda, to jest umělecky z kamene vytvořená zeď, na které „seděli „některé sochy světců v životní velikosti.
Při jízdě autem nebo autobusem nám jistě neujde pozornosti, protože je těsně u silnice. Otočíme-li hlavu na druhou stranu, tak nás jistě zaujme prostor velikého rybníka, který v této době odpočívá, po 10 letech provozu, a jistě každému přijde na myšlenku, co to tam uprostřed rybníka je za ostrůvek.

V těchto letních dnech jsem se vydal pěšky na tento ostrůvek, než bude zase zatopen kolem dokola vodou. A tam na ostrůvku jsem se jen náhodou setkal s majitelem Panem Šverákem, který právě tam v době veder zajišťoval břehy tohoto umělého ostrůvku, plechovými zátarasy, aby po napuštění rybníka vodou nebyl ten nejmenší ostrůvek podemílán. A jak mě sám majitel pověděl, chce toto ostrovní místečko zkultůrnit natolik, že tam postaví malou chatičku, aby pohled na tento idilický koutek Horní Dobrouče, byl příjemný na pohled, i když tam neporostou ani palmy ani v dohledné době písečná pláž.
Ze samotného rybníka bylo za velikých nákladů vyvezeno obrovské množství usazeného bahna, a vystavěn nový přeliv a slavnostně byl otevřen a napouštěn vodou přesně v poslední den roku 1999.

Jan Špinler Horní Dobrouč.

Webové stránky
naší přítelkyně
Cezmín: http://cezmin.wz.cz  
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Svadba: http://svadbask.unas.cz  
Cezmín: http://cezmin.czweb.org  
Cintorín: http://cemetery.zaridi.to  
Slovania: http://cezmin.czweb.org
Bylinky: http://bylinky.czweb.org  
Bábiky: http://svetbabik.czweb.org 
Čas Vianoc: http://vianocesk.wz.cz  
Mikinka: http://mikinka.czweb.org   
Jánska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz 
Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz 
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org 
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org  
Veľkonočné sviatky: http://velkanoc.czweb.org 
Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz 
Milujem pani P... : http://milujempanip.wz.cz 
Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz  
Horné Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz  
Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz 
CB Fan rádioklub Slovakia - CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz 
Svätojánska noc: http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk 
 
 
[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]  

Design by Cezmín Slovakia  http://cezmin.czweb.org