wz
 
 

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

pozemský ráj

Takový je pohled každého kdo si zamiloval náš orlický region naše Orlické Hory a kde nalézá radost, pohodu, klid odpočinek a básník i poezii. Náš orlický kraj, oblast která je bohatá nádherou zvlněné přírody, má bohatství nejen ve sroubených chaloupkách někde u lesa ale i nespočitatelnými lokalitami jako třeba Zemská brána, okolí Suchého Vrchu, nebo hradu Lanšperk ale i stovkami míst, které rádi navštěvujeme. Náš region Orlicka je perlou turistů, proto na mnohých místech se snažili místní organizace nebo úřady takováto místa zviditelnit, zpříjemnit a vložili do toho i nemalé peníze, ať to byly místní úřady, spolky turistů, myslivců a další milovníci našeho orlického území.
Tato místa přímo přitahující člověka milujícího přírodu a náš kraj. Jedno místo ze stovek je i kóta 475 metrů na návrší nacházející se u silnice mezi Petrovicemi a Dolní Dobroučí. Toto místo láká k posezení a krásným rozhledem na vrchol a horizont Žampachu nebo na Bukovou Horu a zdejší nejvyšší bod Suchého Vrchu. I zde bylo toto místo vybaveno potřebným zařízením pro turisty, které je známo pod názvem „ U Lípy“. Bylo vybaveno novou nádhernou Informační tabulí s fotografiemi, popisem zdejší historie obce a hlavně velmi zajímavou mapou míst pro turisty. A do tohoto vložily místní úřady i organizace mnoho peněz a lidské práce.
Když jsem se v tomto místě zastavil abych se potěšil pohledem do okolí, tak místo prožité radosti jsem odjížděl smutný a velice zklamán, co dokáže udělat člověk, co se skrývá pod činem vandalizmus, co dokáže člověk, který si neumí vážit lidské práce, co dokáže zlo v člověku.
Spatřil jsem tam nádhernou velikou informační skříň, nyní zohavenou úmyslným úderem, opakuji úmyslným úderem do veliké plochy krycího a ochranného skla- plexiskla a tím i obsah fotek a dokumentů bude zničen. Na zbývající ploše Plexiskla je několikanásobně vydrápáno (asi kamenem) znaky dnešních vandalů a to gynekologické symboly. Ano tímto symbolem se vandal podepsal a domnívá se, že zvítězil, když dokázal jak hrdinsky vše zničil. Další čin tohoto vandala nebo skupiny jsou zničené za skříní vysázené růže, ty jsou podupány, zničeny, rovněž i jeden z turistických směrovek poničen.
Nově nainstalovaný odpadkový koš je téměř prázdný ale všude dokola plno odpadků, papírů a skla od rozbitých lahví. I když tam byl umístěn odpadkový koš, za což zřizovateli patří veliké díky, všude dokola je poznat že někteří jsou lhostejní k pořádku, vypijí zde pivo a po nich zůstanou jen rozbité láhvové střepy. Domnívám se, že kdyby takovýto „milovníci přírody“ měli větší tělesnou sílu, že by polámali i zdejší starodávnou Lípu nebo zdejší kříž, který zde stojí od roku 1850.
Dejme si otázku:  Kde je příčina tohoto vandalství a kdo drží v rukou výchovu těchto jednotlivců? Všude v našem okolí poznáváme mnoho mladých kteří ať soukromě nebo v organizacích jsou zapáleni konat dobro ve prospěch celku, a ve prospěch radosti druhých, ať  je to třeba výtvarným kumštem, hudbou či jinými ušlechtilými aktivitami. Vždyť každé dobré dílo přináší radost i samotnému tvůrci a to je to pravé hrdinství. Náplní vandalů je co nejvíce ničit. Na druhé straně, na štěstí,  je mnohem víc těch mladých, kteří se snaží aby v našem okolí v naší krásné přírodě, a vůbec v našem orlickém podhůří se všichni cítili jako v tom pozemském ráji.

Jan Špinler Horní Dobrouč
 

KONTAKT

Webové stránky naší přítelkyně Cezmín
Cezmín: http://cezmin.wz.cz 
Vianoce:
http://vianocesk.szm.com
Cezmín: http://cezmin.czweb.org  
Svadba: http://svadbask.unas.cz  
Cintorín: http://cemetery.zaridi.to  
Bylinky: http://bylinky.czweb.org  
Mikinka: http://mikinka.czweb.org   
Bábiky: http://svetbabik.czweb.org 
Čas Vianoc: http://vianocesk.wz.cz  
Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz 
Jánska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz 
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org 
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org  
Veľkonočné sviatky: http://velkanoc.czweb.org 
Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz 
Milujem pani P... : http://milujempanip.wz.cz 
Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz  
Horné Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz  
Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz 
CB Fan rádioklub Slovakia - CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz 
Svätojánska noc a iné: http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk 
 [ Späť | Obnoviť | Dopredu ]  
 

 
jan. dobrouc @ centrum. cz

Design a webmaster: Anežka Vražbová H.Chlebany Slovensko Web.: http://cezmin.czweb.org