wz

Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250. Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1080x1024 pixelov.
[Späť | Obnoviť | Dopredu]

 

MÁK

Povídání o máku - a neb makové buchty Už v pohádkách se děti setkávají s pojmem buchty. Začíná to tím, že maminka vypravila do světa svého synka Honzíka a do uzlíčku na cestu mu zabalila buchty. Čím mohly být „zakládané“ to se v pohádkách nemluví ale každá maminka u plotny stojící věděla, že to mohly být s tvarohem, povidly, ovocem nebo hlavně s mákem. V některých oblastech mák není oblíben a když u nás uviděli cizinci v době květu veliké plochy kvetoucích máků, tak moc k tomuto plodu země neprojevovali náklonnost, dokonce se domnívali, že se tu pěstují nějaká narkotika nebo opium.

Ve vzpomínkách na moji maminku, kdy v dobách před druhou světovou válkou kdy se mák pěstoval téměř v každé zemědělské usedlosti, maminka ta drobná maková zrnka sila ručně, a když přišla doba ku plení či jednocení, tak my jako školáci jsme museli všichni na kolena mezi řádky a centimetr po centimetru vytrhávat a jednotit jednotlivé makové výhonky. Ale mě se do takové piplavé práce moc nechtělo, ale chtěj nechtěj své rodiče jsme poslouchat museli. Po příchodu domů ze školy, hned jít do této jednotvárné práce nebylo jednoduché, protože někteří ostatní spolužáci jejichž rodiče neměli pole mohli se věnovat běháním po vsi a různým hrám. Ale když maminka napekla v neděli několik pekáčů vonících buchet, či koláčů, tak já jsem byl vždy ze všech sourozenců první u trouby a čekal jsem až maminka troubu otevře a z ní se po světnici rozleje vůně růžově upečených buchet. Nechtěl jsem dlouho čekat až vychladnou a vyběhl na zápraží na dvorek, kde to rychleji chladlo, a joj -to byla dobrota, byly to buchty s mákem.

Každým rokem před Velikonocemi a před Vánočními svátky maminka zadělala těsto ve velikých neckách, tatínek zatopil ve „chlebovce„ (to byla veliká pec) ve které maminka pekla bochníky chleba pro nás devíti člennou rodinu a to na celý měsíc. Ty sváteční buchty z pece voněli mnohem líp, a počítala s tím, že toho dne přijdou ti nemajetní (dnes bezdomovci) tehdy všeobecně nazývaní „žebráci“. U nás byly vždy buchty spojovány se zakládáním mákem. Maminka jen vyjímečně používala tvaroh, ovoce, marmeládu či rebarboru. Když mák ze své zásoby ubýval, přidávala do něj jemně strouhanou mrkev. Samozřejmě mák sloužil i k jiným způsobům použití, obalovaly se „peciválky“, nudle s mákem, nebo s bramborem. O svátcích maminka umletý mák obohacovala o dobroty, více cukru, skořici, rozinky. Také řebíček utlučený ve hmoždíři.

Po druhé světové válce, kdy moje rodiče začali hospodařit se čtyřmi kravičkami ve chlévě se sedmi dětmi u stolu a samozřejmě bez jakýkoliv dětských přídavků, nebyl to život lehký. Od státu měli povinnosti, co musí na svých svahovitých políčkách vypěstovat a mimo obilí a brambor, měli povinnou dodávku máku. Neměli jsme žádnou mechanizaci, jen ruce a tatínkova šikovnost vymyslela kulatou krabičku, do které udělal otvory, a při tažení po připravené hlíně se krabička otáčela a z krabičky naplněné se setbou máku, tak krok za krokem probíhala „mechanizace„ setby máku. A když mák dozrál, tak se šlo sklízet a to ručně odřezáváním jedné makulky po druhé. Ve stodole se „makovice“rozdrtily v mlátičce na obilí a složitým, a zdlouhavým způsobem musel se vyčistit a připravit určený „kontigent“, dodávku státu která tehdy byla určena u nás na 50 kg. Jak se v dávných dobách mák připravoval pro potřeby v kuchyni, to jsem se od svých dávno zesnulých rodičů nedozvěděl, ale z té dávné doby mám doma zachovaný mlýnek na mák, ale celý dřevěný.

Protože dřevěné válce by odolávali tvrdosti makových zrnek, musel se nejprve mák uvařit a pak tento „stroj„ osmnáctého a devatenáctého století“ museli obsluhovat dvě osoby. Nejběžnější strojek na mák v domácnosti, šroubovicový se udržel v principu po celá desetiletí, a to až do dneška.

Mletí máku s tímto systémem vyžadovalo dost energie ale kovový dvouválečkový systém byl mnohem výkonnější, ale drahý pro chudou domácnost. Když jsem viděl jak se moje maminka a později i moje manželka lopotí při mletí, tak jsem se rozhodl doma vyrobit kombinovaný stroj na principu robota. Použil jsem vyřazený el. motorek, a převodovou skříňku a mletí máku je dnes hračkou. Dokonce i sousedé k nám občas přišli, odnášeli si rychle, bez námahy a kvalitně umletý mák pro jejich potřebu u plotny.
Dobrou chuť Vám přeje u plné mísy makových buchet.

Jan Špinler z Dobrouče.

Makové koláčky

Potřebujeme:
80dkg hladké mouky,
35dkg tuku-Heru či másla,
3 celá vejce,
1/8 litru mléka
10dkg kvasnic
3 vanilkové cukry
citronovou kůru
skořice
špetka soli
hrubé mouky
tuk
praškový cukr
mák (nebo tvaroh, povidla)

Postup:
1/8 litru mléka se ohřeje a do toho rozdrolí 10dkg kvasnic a 2 vanilkové cukry.
Do umletého máku nalije se mléko podle odhadu a dá se vařit za stálého míchání, a ke konci vaření se přidá
cukr podle chuti,
1 vanilkový cukr,
citronovou kůru a trochu
skořice.
Manželka dělá malé koláčky vázané, plněné mákem, tvarohem nebo povidly, a potom se dají na patřičné dřevěné prkénko, těsně vedle sebe.
Dále se pomastí a posypou drobením.
Dávají se na vymaštěný plech kousek od sebe aby se neslepily, protože vzejdou a dají se do pečící trouby. Pečou se na podmaštěném pekáči. Po upečení se ještě teplé obalují v práškovém cukru, do kterého se dá vanilkový cukr. Obalené se dávají na talíř.
Na vrch koláčků zhotoví se posyp-tedy drobení z hrubé mouky, tuku a práškového cukru.


Weby
naší přítelkyně
Cezmín: http://cezmin.wz.cz  
Vianoce: http://vianocesk.ic.cz
Svadba: http://svadbask.unas.cz  
Cezmín: http://cezmin.czweb.org  
Cintorín: http://cemetery.zaridi.to  
Slovania: http://cezmin.czweb.org
Bylinky: http://bylinky.czweb.org  
Bábiky: http://svetbabik.czweb.org 
Čas Vianoc: http://vianocesk.wz.cz  
Mikinka: http://mikinka.czweb.org   
Jánska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz 
Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz 
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org 
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org  
Veľkonočné sviatky: http://velkanoc.ic.cz 
Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz 
Milujem pani P... : http://milujempanip.wz.cz 
Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz  
Horné Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz  
Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz 
CB Fan rádioklub Slovakia - CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz 
Svätojánska noc: http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk 
 
 
[Späť | Obnoviť | Dopredu]

Design by Cezmín Slovakia  http://cezmin.czweb.org