wz

 
 
 
 
 
   

 

Je duben 2015 a dnešní 2 fotky ukazují  3 labutě na rybníce v Horní Dobrouči, kam se po roce navrátily. Loni  zde byla 7 členná rodinka, z toho 5 mláďátek. Letos se navrátily pouze 3 mladé. Nezjistil jsem kde zanechali přes zimu svoje dva sourozence i své rodiče(staré labutě). Přesto jsou pozorností místních i okolních občanů.

 Další přiložené fotografie ukazují  jak se v Dolní Dobrouči likvidovaly velice rozrostlé, široké, ale také nebezpečné 2 lípy, vysázené pravděpodobně v roce 1820. Stály v centru obce, mezi školou, farou, hospodou a kostelem. Byly velice nebezpečné, jak to prozrazují obrázky. V dutých prostorách se našly veliké plástve včelstva.

 Bílé labutě i v Horní Dobrouči

Každého cyklistu i automobilistu projíždějícího po silnici od Letohradu k Lanškrounu, v obci Horní Dobrouč, upoutá neobvyklý pohled, že na ploše místního rybníku se zahnízdily dva velikého bílé ptáky kteří dominují této ploše místního rybníka. Voda tohoto rybníka založeného v předminulém století dříve nazývaného Hernteich, Panský rybník sloužíval pro pohon místního mlýna.
V posledních letech na této ploše se snažily zahnízdit krásní bílí létající krasavci labutě bílé. Veliký hlučný provoz po silnici jim vadil, až teprve letos se labutí manželé rozhodli zahnízdit, a už je můžeme v posledních dnech spatřit jak se věrně střídají na vybudovaném hnízdě, a čekají až se vylíhnou ze třech vajec jejich potomci, a potom bude tato rodinka poutat kolem jedoucí ještě víc.Labutě v Horní Dobrouči

Už přes dvě století je naše obec Horní Dobrouč v povědomí občanů v okolí, spojené s tím, že k naši obci patři Panský rybník, a že hned vedle vodní hráze tam stálo neobvyklé sochařské dílo pod názvem Sousoší Všech Svatých. Každý kdo cestuje silnicí z Dolní do Horní Dobrouče, ať chce nebo nechce, upoutají každého ať pěšího, cyklistu či automobilistu, že se zde setká se dvěma neobvyklými zážitky. Na pravé straně silnice nám zesmutní pohled na odstraněné sousoší nevyčíslitelné hodnoty, které v minulých letech muselo být kvůli vandalským činům odstraněno, ale na druhé levé straně ve směru na Lanškroun, se vám ukáže na vodní hladině rybníka pro oči neobvyklý pohled. Velmi vzácný pohled Vás přiměje k tomu, abyste svůj bicykl nechali na chviíli odpočinout, v autě ubrali plyn, a ti ostatní pěší zabočili až k samotnému břehu rybníka. Určitě zaostříte oči na plochu vodní hladiny, jak šťastně a spokojeně si vychutnává rodinné štěstí sedmičlenná rodina málokdy spatřitelná Labutí rodina. Labutí rodiče učí svých pět labuťátek poznávat svoje rodiště a jejich hranice, a tak je můžeme pozorovat jak poznávají, kam až sahají zelené břehy, kde nacházejí obživu, a nebo se vydávají na výlet až k samotnému splavu.
Někteří místní občané znají soužití tohoto labutího páru od samého začátku, kdy si postavili svoje hnízdečko, kam labutí maminka snesla pět bílých vajíček, na kterých věrně a za každého počasí seděla a čekala až do chvíle až příjde na svět všech pět malých labuťátek. Protože tu nejsou k vidění každým rokem proto se stále stávají středem pozornosti nejen dětí.

 

Moje
webové stránky 

Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian
http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik:
http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu


Design by Cezmín Slovakia Web.: http://cezmin.czweb.org