wz

 

V poslední době pozoruji, že při natáčení nějakého amatérského dokumentu kamerou (svatby, slavnosti, poutě) se mě hlavně při zoomování klepe, chvěje pravá ruka (stáří 84 let). Kamerka má sice  stabilizaci proti chvění, ale většímu třesení rukou nezabrání a obraz je potom neklidný. Zjistil jsem, že když vezmu k tomu nápomocnou nechvějící se levou ruku, tak je to pak výborný. Klasický stativ při jakékoliv  rychlejší reportáži není vhodný, překáží.

Tento týden jsem doma, kdy venku byla veliká tepla, tak ve chládku mé malé domácí dílničky, jsem  vyráběl přípravek, na který připevním nejen kamerku, ale hned i foťák a k tomu jsou pevně připevněna pistolová držadla, do kterých jsem zabudoval ovládací tlačítka, která ovládají zapnutí, vypnutí kamery, její zoomování, a do levé rukojeti tlačítka spouštění foťáku. Použil jsem materiály a způsob takový, aby byly váhově ale i pevnostně přijatelné. Často při filmování mohu i dělat snímky, aniž bych vypnul kamerku, hlavně ve vrcholných okamžicích, kdy je třeba dokumentovat  foto i film. Demontáž kamerky či foťáku od tohoto společného nosiče trvá 3 vteřiny, a jsou použitelné jednotlivě.

Snímek je zhotoven proti zrcadlu (foťák sám sebe nelze fotit) a ovládací tlačítka na rukovětích není vidět. Další snímek doma v dílně při práci na tomto ovládacím mechanizmu.

Jan z Dobrouče.


by Cezmín Slovkakia 2013 http://seniorka.szm.com  ; http://cezmin.wz.cz ; http://viktorian.wz.sk