wz

</script>[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

 

 

 

 

 

 

 

 

Byl jsem požádán, abych vám vyprávěl, jak vznikl tento hudební kombajn, nebo co mě k tomu přimělo. V naší malé obci Horní Dobrouči není muzikanta, který by se dal se mnou do party, tak jsem začal přemýšlet co by obohatilo a doprovodilo moji harmoniku.

 

Nejprve jsem se rozhodnul, že bych si vyrobil nástroje bicí. Manželka mě na to žádné peníze neuvolnila protože byly výdaje potřebnější a v rodinném domku jsme stále něco opravovali a k tomu byla početná rodina. Nejprve jsem si vyrobil velký buben, blány jsem použil z použitých pvc pytlů a kostru z dávno používaného kulatého síta na obilí. K tomu jsem svařil kovový kombinovaný „šlapák“, který ovládal nejen velký buben ale i činele. K ovládání malého bubínku jsem vymyslel dvoupaličkový mechanismus, který bude ovládat levá noha a navíc má na starosti i triangl a pro různé zvukové efekty klasickou houkačku.
Kdyby se mě někdo zeptal kde jsem se naučil hrát na bicí nástroje, znělo by to určitě nepřirozeně. První moje zasednutí k bicím nástrojům se stalo v roce 1959 na zámořské lodi plující z Evropy do Afriky na Středozemním moři. (Dočetli by jste se o tom pod titulkem „Splněný sen.“) Tenkrát večer když na lodi ve společenském salonu začala pro turisty hrát kapela chyběl bubeník. Hledali kdo má trochu sluchu a já se přihlásil.

   

Další nástroj který jsem zapojil do hudební práce byla citera. Byl to 100 roků starý mnohostrunný brnkací nástroj, který jsem objevil na půdě. Po nesčetných večerech v dílně a mnoha technických problémech jsem ji zelektrifikoval. To znamená místo brnkání trsátkem nebo prsty, struny se rozezvučí pomocí elektrického proudu. Citera je k harmonice připojena ohebným káblíkem s 80 „dráty“, a je odpojitelná pro transport. Pro každou strunu jsem vyrobil malinkatý úderový i tlumící mechanizmus ovládaný elektromagnetem. Zvuk snímají kytarové snímače. Zvuk mohu modulovat do tremola nebo vibráta. Rovněž do heligonky jsem pod všechny „knoflíky“ namontoval kontakty, a na basové jazýčky vymyslel unikátní magnetické snímače. A ta velká reprobedna dává hlas věrné basy a dobře tvrdí muziku.

Dělám muziku lidem z ústavu Anenské Studánky a Žampachu. Tomuto místu se říká "Ráj" u Letohradu.

Nejvíce času jsem věnoval vyřešení největšího problému, a to že tyto heligonky jsou diatonické a při roztahu harmoniky mají jiný tón než při stahu. Teprve v pozdějších letech jsem vyřešil napojení dvou klávesových nástrojů. I když mě svádělo používat elektrického bubeníka, pokušení jsem odolal protože jsem měl záměr použítí jen tradičních nástrojů. Protože se mě v pozdějších letech zalíbily některé syntetické hlasy kláves, kde si mohu navolit třeba housle, saxofon, hoboj a jiné nástroje, tak jsem se rozhodl i pro ně a našel jsem způsob jak je napojit.

Citera je mozkem celého kombajnu

   

Tedy dnes vedoucí neboli pilotní nástroj je heligonka, která řídí strunný nástroj citeru, basu a dvoje menší klávesy. Je to neobvyklé složení nástrojů ale jen poslechem zjistíte, že to zní jako malá kapela. Než jsem mohl předvést nástroj veřejně, vývoj trval několik roků. Původní darovanou heligonku od dědečka jsem k tomu nepoužil, ale koupil novější typ heligonky z výrobny v Hořovicích, kam mě po dokončení tohoto kombajnu zavolali, aby se ujistili, že lze i tento dávno zapomenutý, vyřazený z výroby systém, použít jako vedoucí nástroj. V minulých desetiletích jsem hrával důchodcům v různých ústavech, na svatbách, akcích jako myslivcům, hasičům, odehrál jsem Silvestry a často i organizacím. V pozdější době, kdy začal převládat trend moderní hudby a vytlačoval i klasické lidové rytmy, musel jsem se přizpůsobit i technikou, jaké používají dnes diskžokejové. Tento kombajn má samozřejmě i své negativní vlastnosti.

Jednou si také moje manželka Eliška vyzkoušela "Na maškarním" zdali dokáže udržet rytmus.
 

Muzikant příjde, otevře „futrál“, uchopí klárinet a může muzicírovat. Bohužel toto velmi složité zařízení o celkové váze asi 150 kilogramů potřebuje ke svému sestavení a naladění nejméně 1 hodinu. Poslední moje akce byla na podzim ve vinném sklípku na jižní Moravě, kdy tam jeden místní podnik organizoval zájezd pro své zaměstnance a to s námětem: "vínko a tanec". Ještě před několika lety basa vyhrávala na několika CB setkáních.

V moravském sklípku

Rád jsem hrával na Moravě, i na Valašsku kde ještě na mnohých místech nevyhasla tradice dobré lidové tancovačky. Také jsem si zahrál na Švýcarské i Rakouské půdě a pořádně zapotil při plejbeku před kamerou, kdy musí všechno perfektně sedět a kdy na slunci se citerové struny rozladí a na zádech vám stékají praménky potu.
Na vzdory tomu že při každé akci se pije a připíjí na zdraví, měl jsem možnost stát se pijanem, tak se ale nestalo. Ovládat těch několik nástrojů najednou, současně udávat rytmus a doprovázet to i zpěvem, je náročné a vyžadovalo to téměř absolutní abstinenci. Poslední léta kdy převažují hudební skupiny které produkují hudební sílu nad únosnost našeho sluchového vnímání a žánr, který je určen jen té nové generaci, nemohu konkurovat. Proto jen vzpomínám na ta léta, kdy ta dnes už starší generace v rytmech polky, tanga, mazurky nebo valčíku se dokázala radovat z těch melodií, které pomalu dohasínají.

Jan Dobrouč

 

Kombajn

(básnička i písnička)

Teď vám povím o kombajnu
snad z vás nemá nikdo šajnu.
Z čeho se to všechno skládá
čím se šlape, čím ovládá.

Vymýšlel jsem zařízení
což v Evropě vůbec není.
Vzal jsem šňůru od žehličky
a relátek půl bedničky.

Tranzistorů, šroubků, matek,
drátů... v tom byl velký zmatek.
Nyní buben ten to vede
sám o sobě nic nesvede.

Činely jej doprovází
jejich zvuk se téměř ztrácí.
Jak nahradit bubeníka
Nebyl problém maličký,

zhotovil jsem jedno monstrum
to ovládá paličky.
Hlavní je tu harmonika
sama vůbec nevyniká.

Byl by dobrý nástroj další
saxofon či housle starší.
Hlavu jsem dal do dlaní
přemýšlel i ve spaní.

Jak jen spojit s harmonikou
další nástroj e elektrikou.
Jednou večer moje žena
volá celá vyděšena.

Všechny děti doma plaší
na půdě prý u nás straší.
S baterkou tam rychle pádím
a tam mezi harampádím,

v tom pavoučím ráji,
jakési tam struny hrají.
Podle zvuků jdu na jisto
myšičky tam měly hnízdo.

Víte kde se usídlili?
v citeře, vy,  moji milí.
Citera je nástroj něžný
hrát při bubnu není běžný.

Teď když hraje harmonika
v citeře tón vzniká,
na dálku ji ovládám
proto mohu hrát i sám.

Také někdy pod peřinou
nápady se občas řinou,
hrát tak se mnou basa

to by byla klasa.

Přemýšlel jsem bez ustání
montoval i při snídani.
Pozdě šel spát, brzy vstával
děti, ženu zanedbával.

Na basu má žena žárlí
v tu dobu jsme rychle stárli.
Na manželské políbení
na to času vůbec není.

Uplynul čas, basa hraje
naše láska znovu zraje.
Teď když žena peče vdolky
hrávám pro ni samé polky.

Jiným hraji nejen polky
ty netančí mladý holky.
Proto milí přátelé
Gotta ,Vlacha ctitelé...

Tento kombajn maličký
hrá jen staré písničky.
Kdo tancuje metal,disko
K ohluchnutí mají blízko.
Přesto mějme hudbu rádi
lékaři to stále radí.

Kombajn i písničku složil Jan Špinler H.Dobrouč.

Anežka - Cezmín - Kosačka

Napísali...

Kde je Jan Dobrouč
so svojim KOMBAJNOM, tam je dobre a veselo. O tom, že pán Ján Dobrouč rozdáva radosť a veselosť nielen cébečkárom, ale všetkým ľuďom dobrej vôle svedčí i to, že so svojim „KOMBAJNOM“ hral na bohoslužbe pri Anenskej kaplnke dňa 25. 7.

Cébečkári z Českej a Moravskej Třebovej pod taktovkou Jána Dobrouč spievali i na tanečnej zábave, ktorá sa konala po bohoslužbe v popoludňajších hodinách..
Je mnoho cébečkárov, ktorí vyvíjajú aktivity a zapájajú sa aj do spoločenských akcií v miestach svojho bydliska i mimo neho. Robia tak česť CB pásmu a jeho užívateľom.

Anežka Vražbová alias Osembabka Kosačka

ODKAZY na stránky naší přítelkyně Cezmín

Moje webové stránky
Cezmín:
http://cezmin.wz.cz 
Vianoce:
http://vianocesk.ic.cz
Cezmín:
http://cezmin.czweb.org  
Svadba:
http://svadbask.unas.cz  
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to  
Bylinky:
http://bylinky.czweb.org  
Mikinka:
http://mikinka.czweb.org  
Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org 
Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz  
Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz 
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz 
Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org 
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org  
Veľkonočné sviatky:
http://velkanoc.ic.cz 
Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz 
Milujem pani P... :
http://milujempanip.wz.cz 
Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz  
Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz  
Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz 
CB Fan rádioklub Slovakia - CBRSK:
http://cbrsk.euweb.cz
Svätojánska noc a iné:
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk 
Obec Horné Chlebany:
http://hornechlebany.sweb.cz 
[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

 [ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Design a webmaster: Anežka Vražbová H.Chlebany Slovensko Web.: http://cezmin.czweb.org