wz

.

.

Italské Betlémy v Dobrouči

Vánoční doba dokázala vždy v každém čase probudit lid k projevům radosti i oslavám z těch nejkrásnějších svátků roku - Narození Ježíše v Betlémě. Proto stavění betlémů a zviditelnění této biblické události se stávalo čím dál tím častěji hlavní událostí v době vánoční. Nejinak to bývalo i díky obětavcům v Dolní Dobrouči, kde dávno zdomácněly a měly tradici betlémy, které se stavěly v době vánoční nejen v rodinách, ale i byly pořádány i různé výstavy.

Letošní výstava betlémů v této obci byla poznamenána zcela novým pojetím a to výstavou nejen místních betlémů, ale poprvé by se mohla výstava nazývat mezinárodní. Díky již devítileté družbě mezi Dolní Dobroučí a severoitalským městem Marco se kromě vzájemných kulturních styků a výměn, poprvé letos uspořádala Mezinárodní výstavu betlémů. Samotná výstava byla zahájena v přísálí místního kina. U takové akce nikdy nechybí nějaký „tahoun, bez kterého by se to neobešlo. Za to patří dík Vlastikovi Mlynářovi a Davidovi Jakubcovi, kteří u takové akce nikdy nepočítají věnované hodiny. Výstava byla uspořádána ve veliké shodě farnosti s Obecním úřadem. V loňském roce byly dobroučské betlémy a betlémy z blízkého okolí vystaveny v italském Marcu, a to v počtu 15. Za to letos k nám do Dobrouče přátelé z Itálie dovezli 20 soukromých betlémů. Pokud ještě využijete času, ve kterém je po svátcích budete moci obdivovat, tak si dobře prohlédněte zajimavé práce od Salveti Alessia, Modeny Nicoletty, Polli Luci, Modeny Fausta a dalších. Jejich betlémy jsou zhotoveny v trochu jiném pojetí. Jsou majetkem jednotlivých občanů z městečka Marca a jak návštěvníci mohou sami vidět, jsou vyrobeny z netradičních materiálů jako například z různých druhů mořských mušlí.

Samotná výstava nekončí Vánočními svátky, ale ještě je budeme moci shlédnout v tyto dny: pátek 26.12.a neděle 28.12. od 9-11h. a od 13-17h. a v sobotu 27.12. od 15-17h. Teprve 2. ledna v novém roce si pro tyto italské skvosty přijedou samotní Italové.

Tato vyjimečná výstava nebyla jedinou akcí, kterou bohatě navštívili místní obyvatelé. Jmenovaní organizátoři si před Vánocemi vůbec neodpočinuli. Místní skauti společně s farností si vzali na starost tradiční Živý Betlém, který by si vyžadoval samostatné vyprávění. Bývá to jedna z hojně navštěvovaných vánočních akcí v obci Dolní Dobrouč. Přijíždí ji shlédnout každým rokem velké množství občanů místních, ale i ze sousedních vesnic.

V podvečer poslední adventní neděle se konal už její sedmý ročník. Svatou rodinu představuje vždy jedna místní rodina s malým miminkem narozeným v tom roce, letos to byla rodina Šolcova s malým Toníčkem. Před Svatou rodinu procházejí malí koledníci a přinášejí své dary. Mezi darovníky nechybí ani Tři králové, kteří už tradičně za zvuků troubených fanfár přijíždějí na koních. Zpěv lidových koled zajišťují členové farní rytmické skupiny mládeže. Závěr slavnosti vždy tvoří požehnání otce Jana Kubise a zapalování Betlémského světla, které přivezli skauti.

Jan Dobrouč

 

 

Veselé Vianoce a šťastný Nový rok 2009

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Webové stránky naší přítelkyně Cezmín
Cezmín:
http://cezmin.wz.cz 
Vianoce:
http://vianocesk.szm.com
Cezmín:
http://cezmin.czweb.org  
Svadba:
http://svadbask.unas.cz  
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to  
Bylinky:
http://bylinky.czweb.org  
Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org 
Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz  
Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz 
Mikinka:
http://mikinka.czweb.org   
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz 
Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org 
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org  
Veľkonočné sviatky:
http://velkanoc.czweb.org 
Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz 
Milujem pani P... :
http://milujempanip.wz.cz 
Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz  
Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz  
Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz 
CB Fan rádioklub Slovakia - CBRSK:
http://cbrsk.euweb.cz 
Svätojánska noc a iné:
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk 
[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]  

Design a webmaster: Anežka Vražbová H.Chlebany Slovensko Web.: http://cezmin.czweb.org